چگونه در فهرست ایمیل ها ، لغو عضویت های کمتری داشته باشیم ؟

اشاره:

در بازاریابی ایمیلی نکته مهم این است که تعداد کاربران بیشتری برای دریافت ایمیل اعلام آمادگی کنند و شاید مهم‌تر از آن این باشد که مشترکین فعلی مایل به دریافت ایمیل باقی بمانند و نرخ لغو عضویت از دریافت ایمیل به کمترین مقدار خود برسد.

9 روشی که به منظور کاهش نرخ لغو عضویت از دریافت ایمیل مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر است:

1. لیست ایمیل‌ها را بهتر طبقه بندی کنید
طبقه‌بندی لیست ایمیل ها در موضوعات مختلف سبب می‌شود که مشترکین مرتبط‌ترین محتوا با توجه به علایق خود را دریافت نمایند.

نکته : سعی کنید در هنگام عضویت در خبرنامه یا اعلام آمادگی برای دریافت ایمیل توسط کاربران ، موضوعات طبقه‌بندی شده ایمیل در اختیار آن‌ها قرار گیرد تا از بین موضوعات، موارد مورد‌علاقه خود را برای دریافت ایمیل انتخاب نمایند و بعد اقدام به ارسال ایمیل نمایید. به عنوان مثال اگر وب‌سایت یک خبرگزاری در نظر گرفته شود بهتر است برای دریافت ایمیل ، اخبار در موضوعات مختلف مانند ورزشی، فناوری و … ارائه گردد تا کاربر از میان آن‌ها انتخاب نموده و ایمیل‌های با موضوعات مورد‌نظر خود را دریافت نماید.

2. محتوای ایمیل‌ها را طبقه بندی کنید
در هنگام تولید محتوا برای ارسال از طریق ایمیل ، هر محتوا را به نزدیک‌ترین موضوع از میان موضوعاتی که در مرحله قبل ، مشترکین را بر اساس آن طبقه‌بندی نمودید برچسب‌گذاری نمایید تا ایمیل ارسالی به کاربر ، مرتبط با موضوعی باشد که وی درخواست دریافت آن را کرده است.

3. دفعات دریافت ایمیل را سفارشی کنید
هنگام اعلام آمادگی کاربر برای دریافت ایمیل ، حتما تعداد دفعات دریافت ایمیل را بپرسید که آیا تمایل به دریافت ایمیل‌ها به صورت روزانه ، هفتگی و … دارد و حق انتخاب برای تعداد دفعات دریافت ایمیل را به کاربر واگذار نمایید.

لینک ویرایش تعداد دفعات دریافت ایمیل را در انتهای هر ایمیل قرار دهید و در صفحه‌ای که لغو عضویت قطعی می‌شود نیز این قابلیت اضافه گردد تا شاید به عنوان آخرین راهکار از لغو عضویت جلوگیری شود.

4. تعداد دفعات دریافت ایمیل را تست نمایید
ممکن است تمامی کاربران تعداد دفعات دریافت ایمیل را در هنگام عضویت برای دریافت ، انتخاب نکرده باشند. سعی کنید تعداد عضویت های لغو شده در دفعات مختلف را اندازه گیری و مناسب ترین مورد برای ارسال ایمیل را مشخص نمایید.

5. روش های ارتباطی گوناگون ارائه نمایید
ممکن است مشترکی که تمایل به لغو عضویت از دریافت ایمیل دارد به محتوای وب‌سایت شما علاقه‌مند باشد ولی دیگر تمایلی به برقراری ارتباط از طریق ایمیل نداشته باشد بنابراین به وی روش‌های دیگر ارتباطات از قبیل ارتباط از طریق پیام کوتاه، آر اس اس، شبکه های اجتماعی و وبلاگ شرکت را پیشنهاد دهید.

6. برنامه زمان‌بندی منظم برای ارسال ایمیل داشته باشید
حتی زمان و ساعتی نیز که ایمیل ها را ارسال می کنید مهم است. سعی کنید در یک ساعت و زمان مشخص ایمیل‌ها را ارسال نمایید تا با این کار احتمال نادیده انگاشته شدن ایمیل از سوی کاربر به کمترین میزان خود برسد و از تبعات بعدی مانند لغو عضویت جلوگیری گردد.

7. پیشنهادات خاص به دریافت کنندگان ایمیل ارائه دهید
علائه بر موارد ذکر شده برای علاقه‌مند نگه داشتن مشترک برای دریافت ایمیل، به آن دسته از کاربران که ایمیل‌های ارسالی شما را دریافت می‌نمایند ، پیشنهادات خاص مانند تخفیف‌ها و … ارائه دهید تا تفاوتی میان آن دسته از کاربران که از طرف شما ایمیل دریافت می‌کنند یا خیر وجود داشته باشد.

8. اطمینان حاصل کنید که ایمیل‌های ارسالی شما به‌کندی بارگذاری نمی‌شوند
کند بارگذاری شدن ایمیل ، یکی از دلایل عمده عدم رضایت مشترکین از دریافت ایمیل می‌باشد. سعی کنید در محتوای ایمیل ارسالی از عکس های حجیم که سرعت بارگذاری ایمیل را کاهش می‌دهد استفاده نکنید و ایمیل‌های ارسالی خود را برای چک شدن از طریق موبایل نیز آماده نمایید.

9. از نظرات استفاده کنید
علی‌رغم تمامی اقدامات ذکر شده ممکن است مشترکینی تمایل به لغو عضویت برای دریافت ایمیل داشته باشند، در نتیجه سعی کنید از نظرات آن‌ها برای بهبود عملکرد استفاده نمایید.