تجارت الکترونیک 2(پست الکترونیک)

images444

پست الکترونیک اولین راه ارتباط مجازی:

ایمیل را می توان اولین وسیله ارتباطی در دنیای مجازی بشمار آورد. از همان ابتدای ایجاد وب سایتها، ارتباط از طریق ایمیل همواره مورد استفاده قرار می گرفت و هنوز هم از مهمترین فعالیتهای اینترنتی کاربران بشمار می رود. بگونه ای که ارسال و مطالعه ایمیل در میان فعالیتهای اینترنتی (پس از جستجوهای اینترنتی) جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.
حتی با تلاشهایی که شبکه اجتماعی فیسبوک برای کاهش استفاده از ایمیل کرد، نه تها ایمیل جایگاه ویژه خود را در میان کاربران از دست نداد بلکه انتظار نمی رود که به این زودی نیز از رونق بیافتد.
سامانه بفرست پیام (ایمیل مارکتینگ) چیست؟
ایمیل مارکتینگ به فرایند ارسال ایمیل به کاربر یا کاربران هدف گفته می شود و هدف از ایمیل مارکتینگ اطلاع رسانی، معرفی و فروش کالا و خدمات به دریافت کنندگان ایمیلها می باشد.
همچنین برای حفظ مشتریان سابق و ارائه اطلاعات، اخبار و محصولات جدید به آنها نیز می توان از ایمیل مارکتینگ استفاده کرد.
باید ها و نبایدها
•    باید به کاربرانی ایمیل ارسال کرد که خودشان ایمیلشان را به شما داده اند.
•    باید عنوان و متن ایمیل کوتاه و مختصر باشد.
•    باید لینکی از وب سایت خود را در متن ایمیل قرار دهید.
•    باید بصورت دوره ای نسبت به ارسال ایمیل اقدام کنید.
•    نباید با ارسال ایمیلهای زیاد کاربران را خسته کنید.
•    نباید از تصاویر زیاد در متن ایمیل استفاده کنید.
•    نباید آدرسهای ایمیل را خریداری کنید.
•    نباید حرز نامه(اسپم) ایجاد کنید.

برای ارتباطات مجازی ، ارائه تبلیغات و معرفی محصولات  یا تعامل واشتراک بیشتر اعضاء یک وب سایت (شخصی-شرکتی) میتوان از پکیج های ایمیل مارکتینگ (سامانه بفرست پیامک) برای تبلیغات اثر بخش ومفید بهره برد همچنین با فعال بودن شبکه های اجتماعی ایران و جهان میانبرهای خوبی از این طریق به اهداف و اجرای پروژه ها بکار گرفت که نتایج منحصر بفردی را ملاحظه خواهیم کرد زیرا از نظر زمان و مکان وحتی نگرانی عدم دسترسی به مانند دیگر سامانه ها وجود ندارد وهمیشه  برای انجام  خدمات : (مشتریان،دوستان،خانواده وهمکاران) به موقع پاسخگو خواهید بود.

خرید آدرس های پست الکترونیک و یا پکیج های (ایمیل مارکتینگ)
باید این امکان را در سایت قرار دهید که کاربران به خواست خود ایمیلشان را در اختیار شما قرار دهند. اما با توجه به اینکه جمع آوری ایمیلها کار زمانبری می باشد برخی از وب سایتهایی که در زمینه بازاریابی اینترنتی فعالیت دارند در قبال دریافت مبلغی، این امکان را به شما می دهند که بصورت ماهانه به تعداد زیادی از کاربران (یک میلیون و بیشتر) ایمیل ارسال کنید.
به دلیل اینکه بخش قابل توجهی از این کاربران تمایلی به دریافت ایمیلهای شما ندارند بهتر است از این روش استفاده نکنید. اما اگر کالا و خدماتی که ارائه می دهید جنبه عمومی دارند و تمایل به استفاده از این روش دارید، سعی کنید چند ماه یک بار از این روش استفاده کنید و بیش از حد از این روش استفاده نکنید .برای کالاهای تخصصی تر نیز اصلا نباید از این روش استفاده کرد.
امروزه تمامی ارگان ها و موسسات و حتی صنف های آزاد دارای ایمیل اختصاصی  هستند از این رو برای خرید و فروش های خود و حتی جذب مشتریان روش تبلیغات ایمیلی یکی از بهترین و کم هزینه ترین نمونه تبلیغات مجازی است که محدودیت فضا وحجم اطلاعات در آن معنا ندارد همچنین با آشنایی کاربرد های ارسال فایل میتوان در رونق فعالیتها تاثیر بسزایی داشت واین عالی است.

قابلیت های سامانه های ارسال پیام الکترونیک (ایمیل مارکتینگ) :

•    کلیه ایمیلها به INBOX  دریافت کنندگان وارد شده و نه در Bulk mail آنها .
•    ایمیلها به روز و معتبر باشد و از طرق حساب شده جمع آوری شده باشد .
•    زمان ارسال ایمیلها منطقی و در کوتاه ترین زمان ممکن ارسال شود .
•    متن ارسالی واقعی و به دور از جنجال های تبلیغاتی بوده و شان مخاطب را در نظر بگیرد .
•    دریافت کننده این اختیار را داشته باشد که خود را از لیست دریافت کنندگان خارج سازد .
•    در متن ارسالی سایت یا آدرسی برای رجوع بعدی کاربران در نظر گرفته شود .
•    تا حد امکان آماری از میزان ارسال ها ، دیده شدن ها و مواردی از این دست به تبلیغ دهنده ارائه شود .
•    امکان ارسال مجدد به همان آدرس ها برای یادآوری وجود داشته باشد .
•    ایمیل ها طبقه بندی شده باشد .
بازاربابی با ایمیل یک ابزار فروش کارآمد
در این روش بازاریابی الکترونیکی فروشنده به جای اینکه منتظر بماند تا مشتری محصول و خدمات شرکت را به صورت آنلاین جستجو نماید یک پیغام معرفی خدمات را برای آنها ارسال میکند در واقع خود زمان و محتوای پیغام را تعیین میکند . همچنین ایمیل یک ابزار عالی برای تعقیب یک نامه مستقیم یا عملیات بازاریابی از راه دور(Telemarketing)است و درنتیجه سرعت پاسخگوئی و بازگشت سرمایه فروش را افزایش میدهد. . به عنوان مثال می توانید در یک فاصله زمانی کم با ارسال یک ایمیل ، ایمیل ارسال شده را بعد پیگیری کنید. یا می توانید آدرس ایمیل آنها را برای فرستادن اطلاعات اضافی و یا اضافه کردن آنها به یک پاسخ دهنده اتوماتیک درخواست کنید.
معرفی محصولات وخدمات بتنهایی با ارسال یک ایمیل به میلیونها نفر در سطح کشور روشی هدفمند و از لحاظ اقتصادی مناسب ترین روش تبلیغات در سطح شبکه جهانی اینترنت است . همچنین می‌توان با توجه به نوع محصولات و یا خدمات ، گروهی ازکاربران را جهت معرفی محصول انتخاب کرد

1000475

مزاياي تبليغات اینترنتی نسبت به تبليغات سنتي
1.    سرعت ،  تبليغات آنلاين سريع بدست هدف مورد نظر مي رسد .
2.    اطمينان ، تبليغات آنلاین کاملاً تحت کنترل بوده و می‌توان از سيدن تبليغ بدست هدف مطمئن بود ولی در روش سنتي ارسال تبلیغات همواره با شک و تردید همراه خواهد بود .
3.    كارائي بالاتر ، تبلیغات و بازاریابی الکترونیکی به دلیل جذابیت و تازگی نسبت به نوع سنتی آن مانند پست مستقیم و یا تبلیغات عمومی در روزنامه و یا مجله بیشتر سبب جذب بیشتر مشتری می ‌شود .
4.    ارتباط  دو طرفه ،  در تبليغات آنلاین یک تعامل دو طرفه میان تولید کننده و مشتری وجو دارد .
5.     ارزانتر بودن ، این نوع تبليغات با کمک  تکنولوژی نیازی به استفاده از مواد فيزيكي مانند كاغذ و جوهر و سيستمهاي  حمل و نقل مانند پست ندارد بنابراین ارزانتر و به صرفه تر از تبلیغات سنتی است .
6.    گروه مخاطبان ، گروه مخاطبان در این نوع تبلیغ همواره از طبقه متوسط  و مرفه جامعه از جمله  قشر تحصيل كرده و گروه مديران و راهبران با قدرت خريد بالاتر مي باشند .
نکته : از دیگر مزایای بازاریابی با ایمیل می‌توان به این موارد اشاره کرد : طراحي ايميل با طرحی زیبا متناسب با محصول و سلیقه شما با زمينه رنگي گرافيك مناسب و قيمت فوق العاده پايين نسبت به ديگر روشهاي تبليغات اين امكان را به شما می‌دهد تا تعداد افرادي را كه ايميل دريافتي را باز كرده اند و خوانده اند را مشاهده نماييد و در صورت داشتن سايت اينترنتي و معرفي آن در ايميل آمار تعداد كساني كه از طريق ايميل به سايت اينترنتي شما مراجعه كرده اند را داشته باشيد.