نحوه تشخیص فلش مموری اصلی از تقلبی

ممکن است فلشی را با حافظه زیاد خریداری کرده باشید هنگام قرار دادن فایل ها بر روی این حافظه ها ، همه چیز به نظر خوب می رسد ولی تنها حجم کمی اطلاعات در آن ذخیره می شود. این اتفاق در زمانی رخ می دهد که شما یک حافظه تقلبی را در اختیار داشته باشید.

sd1

اگر شما یک کارت SD  یا درایو USBفلش خریداری کردید، بهتر است که اولین بار قبل از استفاده آن را آزمایش کنید.
آگاه باشید که میلیون ها از این دستگاه های تقلبی حافظه فلش وجود دارد و به فروش می رسد. بسیاری از درایوهای فلش USB و کارتSDدر eBay و دیگر سایت های حراج با قیمت های بسیار ارزان به فروش می رسد (بیش از حد ارزان!). این قلم USB ها معمولا از ظرفیت بالا 16، 32GB، 64G یا128GB.

sd3

این حافظه ها تقلبی که معمولا از کیفیت پایین و ازتراشه حافظه فلش کوچکتر و معیوب ساخته شده است . کارکرد این گونه حافظه ها به طوری است که حاوی یک برنامه پنهان می باشند که این برنامه باعث می شود حجم فلش شما را زیاد نشان دهد. بطور کلی در این فلش مموریها مقدار حافظه واقعی موجود چیزی در حدود یک درصد تا ده درصد مقدار اسمی آن است که با تکنیکهای خاصی فلش کرک شده و ظرفیت آن ده الی صد برابر نمایش داده می شود.

 

به عنوان مثال، یک کارت SD 64GB در واقع ممکن است شامل یک تراشه حافظه 8GB فلش است اما ویندوز ، دوربین و گوشی های هوشمند آن را به عنوان یک دستگاه 64GB شناسایی و حتی پس از فرمت به عنوان یک دستگاه 64GB نمایش می دهد.(هر چند اغلب، اگر آن را با NTFS فرمت کرد  ، ممکن است موفق به فرمت نشوید!.)

یک SD card تقلبی GB 64 برروی یک دوربین حتی اگر با روش معمولی توسط دوربین فرمت شود دوربین این SD card به عنوان 64GB فرمت می کند .اما هر گونه فایلی که بعد ازGB 8ذخیره شود در واقع از دست رفته است وتمام عکس ها و فایل ها از بین رفته است. اطلاعات بر روی GB8 تراشه بازنویسی می شود ویا کنترل کننده داخل حافظه همه اطلاعات را بروی حافظه نخواهد نوشت اما به کامپیوتر ، دوربین و گوشی های هوشمند سیگنالی ارسال می کند مبنی بر این که کامل انجام شد.!
تست حافظه

چند ابزار است برای تست این حافظه ها وجود دارد، یکی از آنها “استاندارد طلا” 4v1.H2TESTW ، ابزار تست فلش مانند chkflsh و USB FLASH Drive

،RMPrepUSB نیزوجود دارد.

مشکل این ابزارها این است که برای نوشتن و خواندن بر روی همه بایت ها ی حافظه تلاش می کنند . برای تست کارت SD 64GB  تقلبی با استفاده از H2TESTW زمان لازم است به دلیل اینکه فایلی را با ظرفیت تعیین شده فلش بر روی همه بایت ها باید بنویسد .سپس درستی داده نوشته شده را بررسی می کند این برنامه هرگونه خطا در نوشتن و یا خواندن فایل را گزارش می کند. یک فلش با کیفیت نباید هیچ اخطاری را در گزارش داشته باشد. البته با دیدن یک یا دو error وحشت زده نشوید. ممکن است دلیل error چیزی غیر از خود فلش باشد. برای تست، فلش را به طور مستقیم به پورت usb وصل کنید و از هابusb و یا کابل استفاده نکنید. توجه داشته باشید برای تست ،کل فضای حافظه مربوطه خالی از اطلاعات باشد. البته در مورد chkflsh هم به این صورت است .

سرعت تست RMPrepUSB برای بررسی اندازه دستگاه حافظه های فلش بسیار سریع طراحی شده است. این کار با نوشتن تنها 512 بایت در فواصل مختلف سکتوردر حافظه و سپس خواندن این بخش ها و چک کردن آنها صورت می گیرد. در این روش تنها نیاز به خواندن و نوشتن کسری از سکتور دستگاه است. درنتیجه RMPrepUSB بسیار سریعتر از هر تست دیگر است!

FakeFlashTest دارای دو دکمه اصلی
دکمه بزرگتر تست سریع RMPrepUSB است.بنابراین از این آزمون برای تست همه کارت های SD و درایوهایUSB فلش استفاده می شود و سپس آنها را دوباره فرمت کرد. توجه داشته باشیدRMPrepUSBسرعت نوشتن فایل درFAT32 تا10٪ در مقایسه با دیگر ابزارها بهبود می بخشد.
دکمه های کوچک تربرای اجراتست فایل H2TESTW است!…..

در اینجا نتایج با استفاده از یک درایو فلش تقلبی16GB، به عنوان حجم16GB خالی باFAT32 فرمت شده است . که در واقع به نظر می رسدتنها2GB حافظه درآن می باشد.

sd4

  48:40  دقیقه H2TESTW

sd5

دقیقه FFT Empty Space (file) test  – 7:17

 

sd6

ثانیهFFT Quick Test – 27 

تفاوت زمان برای یک پورت USB 3.0 با است و به همین ترتیب داده های I / O با USB 3.0 بسیار سریع بود به هر حال درایوUSB.2.0 کندتراست که H2TESTW مقایسه را نشان می دهد.

H2TESTW              FFT-Files test       FFT-Quick test
8GB GOOD (USB 3.0)                               11:46                             11:01              6:10                           in USB 3 port
16GB BAD  (USB 2.0)                             48:40                             7:17              0:27        14GB had 10msec access!

 

بهترین توصیه برای خرید فلش، خرید از فروشندگان معتبر و دارای کارت گارانتی کشوری است. اطلاعات گاهی بسیار با ارزش تر از پول و هر چیز دیگری است ومی شود به خاطر چند تومان ارزان خریدن، ریسک از دست دادن اطلاعات را نپذیریم.

 

سعی کنیدبا استفاده از RMPrepUSB حافظه جعلی را به ظرفیت واقعی فرمت کنید (که توسط آزمون FFT گزارش شده). سپس آن را درFFT کلید Test Empty Space را زده و یا با H2TESTW بررسی کنید که مشکلی نداشته باشد. حتی اگر این کار را انجام دهید ،هیچ تضمینی وجود ندارد که تراشه های حافظه قابل استفاده باشد . اگر آن را دوباره فرمت کنید، باید آن را به ظرفیت واقعی حافظه فرمت کنید.از دوربین و یا گوشی های هوشمند برای فرمت دوباره حافظه استفاده نکنید زیرا آن را دوباره به حداکثر ظرفیت ‘تقلبی’ فرمت می کند.