استاندارد ONVIF در دوربین مداربسته و NVR چیست؟

دوربین های مداربسته تحت شبکه ONVIF چیست؟

هر دوربین مداربسته شبکه برای ارسال و دریافت اطلاعات ازپروتکل ارتباطی مختص خود استفاده می کند. این پروتکل برای دوربین شبکه مانند زبان برای انسان است. از این رو دوربین های با پروتکل متفاوت امکان برقراری ارتباط تحت یک نرم افزار را در شبکه نخواهد داشت و این موضوع باعث محدودیت های زیادی در دوربین های شبکه خواهد شد.

 

onvif

ONVIF در واقع یک انجمن جهانی برای ایجاد یک استاندارد عمومی در ساخت و ارتباط دوربین های مداربسته شبکه میباشد. واژه Onvif مخفف OpenNetwork Video Interface Forum (انجمن ارتباط باز ویدئویی شبکه) است. این انجمن با هدف ایجاد یک استاندارد جهان مشمول برای ارتباط دوربین های شبکه بدون توجه به تولید کنندگان ان ساخته شده است. ONVIF در سال 2008 توسط سه شرکت سیستم حفاظتی اکسیز , بوش و سونی  بوجود آمد.

در صورت نصب یک دوربین شبکه بدون امکانات ONVIF امکان اضافه کردن یک دوربین با برند متفاوت در همان شبکه وجود نخواهد داشت. از این رو عملکرد و هدف این انجمن از اهمیت بالایی برخوردار است.

انجمن ONVIF به طور کلی سه هدف را دنبال می کند:

استاندارد سازی ارتباط بین تجهیزات حفاظتی شبکه
امکان استفاده از دوربین ها در شبکه بدون توجه به مارک یا برند
امکان دسترسی تمامی شرکت ها و تولید کنندگان به تکنولوژی ارتباطی ONVIF

باید توجه داشته باشید که دوربین های با قابلیت ONVIF با وجود هزینه ی تا حدی بالاتر امکان بسیار مهمی را در اختیار شما قرار می دهند و آن امکان تعمیر، نگهداری و گسترش سیستم مداربسته شبکه بدون وجود دغدغه در مورد امکان همخوانی پروتکل دوربین ها از انها استفاده کنید.

هسته اصلی این استاندارد onvif تعریف شبکه ویدئویی در چهارچوب ارتباطات بر اساس IETF و استاندارد های وب شامل تنظیمات IP و حفاظتی می باشد. مشخصات نسخه اصلی به شرح زیر است :

تنظیم IP
کشف دستگاه
مدیریت دستگاه
تنظیم رسانه ها
مشاهده زمان واقعی
دسترسی به رویدادها
کنترل چرخشی
تجزیه و تحلیل تصویر و فیلم
امنیتی