IR-CUT Filter چیست؟

 IR-CUT Filter چیست؟

در دوربین هایی مداربسته که به سنسور CMOS مجهز هستند مکانیزمی اضافه تر نسبت به CCD دارند به نام IR Cut Filter که برای ایجاد تصاویر بهتر بر روی لنز دوربین مداربسته (بین لنز و سنسور تصویر) نصب می شود. کاملا به صورت مکانیکی عمل می کند . این فیلتر امواج نوری مزاحم را در طول روز از دوربین دور می کند.

ir1

 

وظیفه IR Cut چیست؟

دوربین های مداربسته دید در شب طوری ساخته می شوند که بتوانند به جز امواج نور مرئی امواج مادون قرمز یا IR را هم نمایش دهند. چنین قابلیت امکان دید در شب IR را برای دوربین فراهم می کند. دوربین در طول شب از طریق LEDهای مادون قرمز محیط را روشن کرده و تصاویر را در طول شب دریافت می کند.
اما این موضوع مشکلی را برای دوربین های مداربسته به وجود می آورد. در طول روز که دوربین نیازی به امواج مادون قرمز ندارد هم این امواج را جذب می کند. حجم امواج مادون قرمز در طول روز خیلی زیاد است و جذب آنها باعث می شود رنگ و نور بندی دوربین غیر طبیعی به نظر برسد. برای رفع این مشکل از فیلتر IR Cut استفاده می کنند.

IR Cut Filter ، طیف نوری فرا بنفش و فرو سرخ از نور خورشید را جدا سازی می نمایید . طول موج طیف مرئی بین ۳۸۰ تا ۷۷۰ نانو متر می باشد. که در روز فقطاین محدوده از طیف نور مرئی از فیلتر عبور می کند. به شکل های زیر دقت نمایید.

ir2

 

 

ir3